“Sva lica žene”

Svake godine, 22.9., U.Z.O.R. se, sukladno svojoj misiji i u skladu sa svojim dugogodišnjem djelovanjem, aktivno uključuje u obilježavanje ‘Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama’ smatrajući kako je odgovornost cijelog društva prema ženama koje su pretrpjele ili trpe nasilje u obitelji da ih se ne ostavi same te da se njihovu snagu da se suprotstave nasilju pretvori u društvenu i institucionalnu promjenu.

Ove godine, Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, obilježavamo kreativno, radosno, kroz umjetnost, darivanje, razgovore i druženje – novim spoznajama i prilikama u kojima žena može biti što poželi. Učinit ćemo to poklonivši našim sugrađankama simboličan dar – slobodu žene da bude i živi ono što ona jeste, sigurna i zaštićena, kroz događanje ‘Sva lica žene’.

O čemu se radi?

Četiri naše sugrađanke, vrsne umjetnice:
Mirna Sišul
Tanja Blašković
Višnja Laginja
Luisa Ritoša
na Korzu će slikati portrete žena – prolaznica, te će svaka žena portret dobiti na poklon.
Taj dar, novi je komadić identiteta, odraz umjetničkog stvaralaštva koji oplemenjuje i potiče da njegujemo sve ono što žena jeste. U ovoj novoj perspektivi sebe, svaka će žena moći pronaći i potaknuti novu životnu snagu, njegovati svoju nježnost i/ili veličati jakost. Imat će priliku vidjeti sebe iz drugog kuta, na novi način i u procesu stvaranja i mijenjanja vlastitog identiteta prigrliti još jedan svoj sloj.
Sve znatiželjne sugrađanke koje se žele vidjeti očima Mirne, Tanje, Višnje ili Luise, na štandu će se moći predbilježiti za svoj termin portretiranja koje traje do jedan školski sat.

Pozivamo sve naše sugrađanke da nam se pridruže na Korzu (kod Zare) u srijedu 22.09.2021., od 10 do 15 sati gdje će žene portretirati žene.

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se od 2004.g. kada ga je Hrvatski sabor proglasio u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22.9.1999. godine. Tijekom brakorazvodne parnice od strane supruga ubijena je Gordanu Oraškić, njezina odvjetnica Hajra Prohić i sutkinja Ljiljanu Hvalec te teško ranjena zapisničarka Stanka Cvetković. Počinitelj je osuđen na maksimalnu kaznu zatvora od 40 godina.